SŁOWO OD PROBOSZCZA

VI Niedziela Zwykła 12.02.2017 r.

Dzień Św. Walentego (14 lutego) - odnowienie sakramentu małżeństwa

14 lutego przypada w kalendarzu liturgicznym wspomnienie św. Walentego. Według tradycji patronuje on zakochanym, więc można przyjąć, że jest to ich święto. Tradycja ta wywodzi się z XIV- wiecznej Anglii.

Św. Walenty był chrześcijańskim kapłanem, który według legendy, za czasów cesarza rzymskiego Klaudiusza II, udzielał potajemnie ślubów. Robił to wbrew cesarskiemu edyktowi, zabraniającemu udzielania małżeństw (imperium potrzebowało młodych mężczyzn do zaciągu do wojska). Został zamordowany w 270 roku.

W Polsce ten obyczaj, obchodzony jest od kilkunastu lat i cieszy się coraz większą popularnością. Wielu uważa, że nie do końca pasuje do naszej tradycji. Niektórzy sądzą nawet, że został sztucznie wypromowany, głównie w celach komercyjnych. Jednak wydaje się, że to od nas zależy, jak potraktujemy ten dzień, jak go przeżyjemy. Może to być dobra okazja, by wyrazić swoją miłość i wdzięczność tym, których kochamy, bo trzeba przyznać, nie zawsze pamiętamy o tym. To nie tylko narzeczeni, ale również rodzice, rodzeństwo, życzliwe nam osoby, nauczyciele...

W czasie, kiedy słyszymy nieraz, że małżeństwa przeżywają kryzys, że tyle się ich rozpada, chcę wykorzystując wymowę tego dnia, zaprosić małżonków w Walentynki (wtorek) na mszę św. o godz. 18.00, podczas której w bardzo uroczystej formie dokonamy odnowienia Sakramentu Małżeństwa. Niech małżonkowie pięknie, uroczyście ubrani, w stanie łaski uświęcającej, staną znów przed sobą i wypowiedzą słowa, które mają na co dzień być fundamentem ich życia. Serdecznie zapraszam.


Ks. Wojciech Jabłoński