1. Ostatnia niedziela października obchodzona jest jako Rocznica Poświęcenia Własnego Kościoła parafialnego, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne sakramenty. Tutaj umacniamy naszą wspólnotę z Panem Bogiem i braćmi. Z tym dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się też zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Pana Boga. Wszystkim, którzy czują się odpowiedzialni i dbają o naszą Bazylikę przez swoją pracę, posługę, ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać. Szczególne słowa wdzięczności kieruję ku tym, którzy w ostatnim czasie odpowiedzieli na moją prośbę o dar serca na renowację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z głównego ołtarza.

 

  1. W środę w liturgii czcimy Świętych Apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Zapatrzeni w ich świadectwo będziemy prosić Boga o silną wiarę. Święty Juda Tadeusz uważany jest za patrona spraw beznadziejnych, wzywamy go w szczególnych potrzebach.

 

  1. W przyszłą niedzielę, 1 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W naszym kościele będą one sprawowane według następującego porządku: 6.00, 8.00, 9.15, 10.30. Na cmentarz udajemy się indywidualnie. Tam, o godz. 12.00 rozpocznie się nabożeństwo za zmarłych. W procesji bezpośredni udział biorą tylko księża i asysta. Po zakończeniu nabożeństwa, w kaplicy będzie odprawiona msza św. w intencji zmarłych spoczywających na cmentarzu. Po południu, u nas w Bazylice jeszcze msza św. o godz. 18.00 i różaniec za zmarłych. W tę uroczystość uwielbiamy Boga w Jego świętych – w tych, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności.

 

  1. W poniedziałek, 2 listopada w liturgii wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych, jest to tzw. Dzień Zaduszny. W naszej parafii porządek mszy św., a także nabożeństw na cmentarzu taki sam jak w Uroczystość Wszystkich Świętych. Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

 

  1. Przed nami ostatni tydzień różańcowy. Przypominam, że codziennie w naszym kościele o godz. 18.00 gromadzimy się na wieczornej Eucharystii, a po niej odprawiamy nabożeństwo różańcowe. Wszystkich parafian, zwłaszcza tych, którzy jeszcze z jakichś powodów nie uczestniczyli w październikowym nabożeństwie, zapraszam na tę modlitwę.

 

  1. Nasza modlitwa za zmarłych w wypominkach i nowennie jak w ubiegłych latach. Nabożeństwo wypominkowe w czasie nowenny od godz. 17.00.

 

  1. Z racji Uroczystości Wszystkich Świętych przypadającej w niedzielę nie ma mszy o 15.30, a spotkanie dzieci klas trzecich i rodziców odbędzie się w przyszłą niedzielę o ustalonej stałej porze.