1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
  2. W związku z panującą epidemią inaczej niż zwykle przeżywamy czas Wielkiego Postu. Wprowadzane ograniczenia i obostrzenia dotyczą również naszego życia w parafii. Najwyżej 50 osób w kościele, nie ma wspólnych nabożeństw drogi krzyżowej i Gorzkich Żali jak to zawsze było, Komunia Św. przyjmowana na rękę… Trwajmy na modlitwie. Szczególnie o 15.00 jednoczymy się na Koronce do Miłosierdzia Bożego, a o 20.30 na różańcu.

Od tygodnia trwają u nas też transmisje przez Internet, by wierni mogli modlić się we wspólnocie ze swymi duszpasterzami. W niedzielę o 12.00 transmitowana jest msza św. z naszej Bazyliki, codziennie o 20.30 różaniec, w piątki już od 20.00 droga krzyżowa, a w niedzielę od 20.15 Gorzkie Żale i różaniec. Linki do połączenia się znajdziemy na naszej stronie internetowej parafii. Przypominam adres: www.augustowbazylika.pl. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

  1. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższą środę, 25 marca. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 6.00, 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Tego dnia obchodzimy 28-roczn. utworzenia Diecezji Ełckiej.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę.

 Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione.

  1. W związku z zaistniałą sytuacją nie będzie rekolekcji wielkopostnych. Zachęcamy jednak wiernych do spowiedzi wielkopostnej. Kapłani spowiadają podczas mszy św. w tygodniu, a w ostatnich dwóch tygodniach Wielkiego Postu spowiedź będzie możliwa od 15.00 do 20.00. Pamiętajmy, że obowiązuje nas limit osób obecnych w kościele do 50 osób, więc nie można czekać na ostatnie dni. Wszystko jest inaczej niż w poprzednich latach i na razie nie wiemy jak będą wyglądały Święta Wielkanocne.