1. Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy.

      Jak informowaliśmy tydzień temu, decyzją księdza biskupa, nasz wikariusz ks. Daniel Kowalski kończy u nas pracę i rozpocznie studia. Dziś na mszy św. o 12.00 mamy możliwość wyrazić mu wdzięczność za Jego posługę dla naszej wspólnoty. Dziękujemy Bogu za wszelkie dobro, które zostawia w sercach i pamięci parafian. Niech Bóg błogosławi Ci ks. Danielu w dalszej Twojej kapłańskiej drodze, wiedz, że nasze progi zawsze są dla Ciebie otwarte i mamy nadzieję jeszcze nie jeden raz spotykać się i cieszyć wzajemną obecnością.

      Na miejsce ks. Daniela ksiądz biskup przysyła ks. Przemysława Pastewskiego, neoprezbitera, który za tydzień o godz. 12.00 odprawi u nas mszę św. prymicyjną, po której udzieli nam błogosławieństwa prymicyjnego. Ks. Przemysławowi życzymy owocnej pracy i obfitości łaski płynącej z Serca Jezusowego.

  1. Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.
  2. W poniedziałek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
  3. We wtorek, 25 sierpnia, o godz. 14.00 w naszej Bazylice msza św. rozpoczynająca spotkanie katechetyczne w naszym regionie. Zapraszamy kapłanów, katechetów i wiernych. Przewodniczyć będzie nasz Biskup Ordynariusz.
  4. W środę ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Msze św. u nas o godz.: 6.00, 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
  5. W piątek, 28 sierpnia, po mszy św. o 18.00, w naszej Bazylice, kolejny wieczór uwielbienia. Zapraszamy.
  6. W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosili go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.

O godz. 19.00 mamy ostatni w te wakacje koncert. Wystąpi Mateusz Pospieszalski ze swoim zespołem.

  1. Wyrażam wdzięczność za ofiary składane na utrzymanie i inwestycje w naszej parafii. Bóg zapłać!