Witamy na stronie Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie

  1. Dziś obchodzimy Rocznicę Poświęcenia naszej Bazyliki. Wspominamy budowniczych, fundatorów, duszpasterzy. Dziękujemy Panu Bogu za naszą piękną świątynię, że możemy się tu modlić i się z Nim spotykać. Za całodzienną adorację, za wszystkie sakramenty. Przy tej okazji dziękujemy wszystkim, którzy dziś dbają o to miejsce i tu posługują. Wszystkim kapłanom, panu kościelnemu, panu organiście, tym, którzy dbają o czystość, o kwiaty. Wszystkim, którzy składają ofiary na jej utrzymanie. Bóg zapłać !!
  2. W tym tygodniu, w środę, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W naszym kościele będą one sprawowane według następującego porządku 6.00, 8.00, 9.15, 10.30. Po mszy św. o 10.30 procesja na cmentarz. O 12.00 rozpocznie się nabożeństwo za zmarłych na cmentarzu, a po nim msza św. w kaplicy, na początku poświęcenie kaplicy na cmentarzu. O godz. 18.00 msza św. w Bazylice, a po niej procesja wokół kościoła z różańcem za zmarłych. Na procesję przynosimy znicze. Modlić się będziemy za naszych bliskich, za parafian, za duszpasterzy, którzy posługiwali w naszej parafii, za tych co zginęli na wojnach, i pod Smoleńskiem. W tę uroczystość uwielbiamy Pana Boga w Jego świętych wszystkich czasów – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Panu Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności na radosne spotkanie z Ojcem w niebie.

Choć będzie to pierwsza środa miesiąca, wyjątkowo, ze względu na przypadającą Uroczystość, nie będzie wieczornego spotkania dla mężczyzn, różańca i konferencji.

  1. W tych listopadowych dniach w sposób szczególny pamiętamy też o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Pana Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami i gestami. Jak co roku przeprowadzona będzie kwesta na cmentarzu na renowację zabytkowych pomników. Ofiarodawcom Bóg zapłać za składane ofiary. 2 listopada, w Dzień Zaduszny, o 16.00, w kaplicy na cmentarzu spektakl "Zaduszki Patriotyczne"
  2. W czwartek, 2 listopada, który jest jednocześnie pierwszym czwartkiem miesiąca, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli w tak zwany Dzień Zaduszny, w naszym kościele będą sprawowane trzy Msze Święte o 6.00, 8.00, 9.15, 10.30 - po tej mszy indywidualnie udajemy się na cmentarz, a tam nabożeństwo za zmarłych i msza św. w kaplicy. Wieczorem msza św. o 18.00 w Bazylice. Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.
  3. W tym tygodniu przypada też pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy piątek miesiąca z sakramentami świętymi kapłani udadzą się do chorych i seniorów
    z naszej wspólnoty parafialnej. W pierwszą sobotę zapraszamy na wieczorne nabożeństwo, mszę św. i różaniec przebłagalny.
  4. Nasza modlitwa za zmarłych w wypominkach i nowennię jak w ubiegłych latach. Karteczki z imionami zmarłych i ofiarą można składać przy figurze Chrystusa Zmartwychwstałego. Nabożeństwo wypominkowe w czasie nowenny od godz. 17.00.
  5. W przyszłą niedzielę comiesięczne spotkania (Koła Różańcowe, dzieci komunijne, kandydaci do bierzmowania).
Close Open