Zagrożenia dla życia rodzinnego dziś…

Prądy ideologiczne

Powszechne nurty w społeczeństwie i dominujący współczesny światopogląd zbyt często wywiera nacisk na rodziców w pewnych kierunkach, nie pozwalając im w wolności decydować o fundamentalnych edukacyjnych kwestiach. Rodzice muszą zapewnić sobie wolność od tych wpływów, aby zawsze próbować wpoić dzieciom ich własne wartości i utwierdzić je w prawdziwych cnotach, i bronić ich prawa do uczenia swoich dzieci w sposób, który uważają za najwłaściwszy.

 

Wasze życie jako pary

Dzieci nie mogą i nie powinny być przeszkodą w znajdowaniu czasu dla siebie jako pary. Rodzice winni pamiętać, że zanim zostali rodzicami, byli parą. Priorytetem dla męża powinna zawsze być jego żona, a priorytetem żony – jej mąż (przypomniał nam to ostatnio ks. bp Adrian).

 

Walka o małżeństwo

Pierwszą szkołą miłości i przebaczenia dla dzieci jest małżeństwo ich rodziców. Wspólna walka o przezwyciężanie trudności, obrona przymierza, które zawarli w dniu ślubu i dążenie do znalezienia rozwiązań problemów, które pojawiają się w małżeństwie,  jest kluczowe do życia miłością, która będzie trwała zawsze.

 

Życie tak, jakbyś był singlem

Posiadanie osobnego życia towarzyskiego i poszukiwanie rozrywek z dala od współmałżonka może narażać każde małżeństwo na ryzyko. Oczywiście, od czasu do czasu każdy potrzebuje trochę czasu dla siebie, ale to nie znaczy, że powinno to stać się normą w związku.                                W małżeństwie żadne z małżonków  nie jest tylko „sobą” – skończyło się „ja”, a zaczęło „my”.

 

Natychmiastowa gratyfikacja i prawo najmniejszego wysiłku

Należy zachęcać całą  rodzinę do walki o radzenie sobie z cierpieniem i trudnościami w życiu. To jest fundament do pomagania sobie nawzajem w rozwijaniu charakteru. Unikanie tego osłabia ludzi i zmniejsza tolerancję na frustrację. Aby osiągnąć ten cel – to jest aby tworzyć mocne rodziny – należy iść pod prąd, mówiąc „nie” egoizmowi, a „tak” hojności. Jak mówi papież Franciszek, zarówno małżeństwo, jak i rodzina są instytucjami, w które trzeba inwestować. Z tego powodu każdego dnia należy wstawać z wolą walki i zabiegać z radością o tych, których się  kocha. To rodzice są strażnikami serc swoich małżeństw i swoich rodzin!