Zagrożenia dla życia rodzinnego dziś…

Czas

Żyjemy dziś w pośpiechu, ciągle biegnąc od jednej rzeczy do drugiej, zestresowani nadmiarem pracy. To może być niebezpieczne dla relacji. Małżonkowie często przestają dziś znajdować czas, żeby pobyć ze sobą sam na sam, żeby karmić swoją małżeńską więź dialogiem i małymi, ale ważnymi oznakami miłości. Jeśli chodzi o dzieci, są przy nich fizycznie, ale często nie są już tak naprawdę dla nich obecni. A w odniesieniu do Boga? Cóż, jeśli nie poświęcają czasu rodzinie, którą widzą, jeszcze mniej mają go dla Boga, którego nie widzą.

 

Wspólne posiłki

Wszyscy lubimy spędzać czas, robiąc to, co kochamy i cenimy. Dlatego potrzebujemy poświęcać czas rodzinie. Zaniedbywanie siadania razem do stołu i wspólnego jedzenia jest złe dla więzi rodzinnych. Dobrze jest jeść razem przynajmniej raz dziennie – to pozwala zobaczyć się nawzajem, porozmawiać ze sobą twarzą w twarz, bez rozproszeń.  Wtedy można dzielić się swoimi radościami i problemami. Tylko wtedy można pielęgnować trwający związek, kiedy znamy się lepiej niż zaledwie powierzchownie.

 

Internet i media w ogóle

Te narzędzia nie powinny być głównym źródłem wiedzy dla dzieci. Rodzice powinni być obecni w życiu swoich pociech i spędzać z nimi czas, czy to czytając im, rozmawiając z nimi, bawiąc się z nimi, ucząc je itd., zapewniając w ten sposób, że to oni, a nie inni prawdziwie je formują i wychowują.

 

Mieć czy być

Zajmowanie się posiadaniem bardziej niż byciem jest poważnym błędem, teraz bardziej niż kiedykolwiek. To nie będzie wielkie odkrycie, jeśli powiem, że żyjemy w bardzo konsumpcyjnym, materialistycznym społeczeństwie, i nawet jeśli być może głosimy Boże przykazania, ciężko jest nie wpaść w pułapkę chcenia więcej i więcej materialnych dóbr, o wiele więcej niż faktycznie potrzebujemy. Priorytetem dla rodziny nie powinno być posiadanie rzeczy, ale raczej bycie najlepszymi ludźmi, jakimi możemy być, kochającymi Boga, siebie nawzajem, a naszego bliźniego jak siebie samego. Jeśli chodzi o rzeczy materialne, nie powinny być celem same w sobie – nie potrzebujemy więcej niż to, co jest niezbędne, aby żyć godnie.

 

W następnym numerze ciąg dalszy…