6 praktycznych porad, jak czytać Pismo Święte…

1. Wybierz tłumaczenie    

Pierwsze wyzwanie przed jakim staniemy to wybór tłumaczenia. Oczywiście można korzystać z różnych tłumaczeń i porównywać, żeby lepiej zrozumieć przesłanie. Pamiętajmy, że tłumaczenie z języków oryginalnych, w których Pismo Święte powstawało sprawia, że mogą być różnice w tym jak tłumacz podszedł do przekładu. W Polsce najbardziej jest znana Biblia Tysiąclecia, która też jest używana w liturgii Kościoła katolickiego.


2. Zacznij od końca                                                                                                                                                                 

Nie mielibyśmy tego, co dzisiaj nazywamy Pismem Świętym (Stary i Nowy Testament) gdyby nie wydarzenia z pierwszego wieku naszej ery. Bez zmartwychwstania nie byłoby chrześcijaństwa, a bez chrześcijaństwa Biblii. Najlepiej zacząć lekturę od czytania opisów życia Jezusa wg Mateusza, Marka, Łukasz i Jana. Pozwoli nam to lepiej poznać osobę Jezusa, jaki był, co mówił, co robił. Później przeczytaj jak rozwijał się pierwszy Kościół, co jest udokumentowane w Dziejach Apostolskich. Lektura listów pisanych przez apostołów głównie Pawła) pozwoli nam dokładniej odkryć to, czym jest przesłanie chrześcijaństwa.

3. Poznaj autorów                                      

Zanim zaczniesz czytać, którąkolwiek z ksiąg dowiedz się, kto ją napisał i w jakich okolicznościach powstała. W większości przekładów są wstępy do ksiąg, które wyjaśniają nam kontekst wydarzeń i okoliczności pisania. Łukasz na przykład był lekarzem, który nie będąc naocznym świadkiem, dokładnie zbadał historię życia Jezusa. Wszystko co odkrył opisał w Ewangelii wg św. Łukasza oraz w Dziejach Apostolskich. Marek z kolei podróżował z apostołem Piotrem i jego relacja jest właściwie relacją Piotra – mamy dużo wydarzeń, opis jest krótki i rzeczowy.

4. Zaplanuj czytanie                                             

Żeby uniknąć tego, że siadam do czytania i nie wiem, co mam czytać dobrze, jeśli przygotujesz sobie jakiś plan. Może to być zaplanowanie w jakiej kolejności będziesz czytać kolejne części i ile jesteś w stanie dziennie przeczytać. Na pewno bardzo pomocne mogą być gotowe plany czytania Biblii. Znajdziesz je na stronie internetowej najpopularniejszej aplikacji do czytania Pisma Świętego. Wybierz plan, który będzie Ci najbardziej odpowiadał i się go trzymaj. W samej aplikacji możesz dodać swoich znajomych i dzielić się z nimi postępami w czytaniu. Druga osoba zawsze będzie nas dodatkowo motywowała do czytania.

5. Znajdź czas i miejsce

Możesz próbować czytać Pismo Święte do poduszki, ale jest spora szansa, że szybko oczy zaczną Ci się kleić. Niektórzy lubią czytać rano zanim w ogóle zaczną myśleć o tym, co czeka ich w ciągu dnia. Jeszcze inni potrafią do tego dobrze wykorzystać przerwy w pracy. Zaplanowany czas i miejsce pomogą Ci w tym, żeby wyrobić sobie dobry nawyk czytania i jednocześnie, żeby czytanie było efektywne.

6. Rób notatki                                                                                                                                                                        

Kiedy będziesz czytać Biblię zaczniesz odkrywać fragmenty, które będą dla Ciebie ciekawe i inspirujące. Możesz je sobie zaznaczyć lub podkreślić, żeby później móc do nich łatwo wrócić. Jeśli masz możliwość robić notatki na marginesach to śmiało. Jeśli nie, to miej pod ręką notes, gdzie możesz sobie wypisać zakreślone wcześniej fragmenty i dlaczego wydały Ci się być one tak wyjątkowe.


Być może znasz już sporo historii z Pisma Świętego. Kiedy zaczniesz regularnie czytać Biblię odkryjesz jak te różne historią łączą się w niesamowitą całość. Dzięki regularnemu czytaniu Biblii odkryjesz inspirację do lepszego życia i odpowiedzi na wiele pytań, które codziennie sobie zadajemy.