Jak świętować Triduum Paschalne?

Czy umiemy jeszcze świętować? Czy święta niosą ze sobą to, na co się długo i niecierpliwie czeka? Czy dają radość?

Najgorszy model świętowania to spanie za długo, jedzenie za dużo, picie za dużo i domownicy, którzy zamiast popatrzeć na siebie patrzą w ekran telewizora. Zbliża się Wielkanoc. Nie przegapmy tego Święta. Niech to Święto będzie coś znaczyć w naszym życiu. Wielkanoc to największe Święto w roku. Najpierw przeżyjemy Triduum Paschalne.  O Triduum Paschalnym mówimy, że są to święta i pamiątka męki, śmierci i zmartwychwstania. Pierwszy dzień to męka, drugi dzień to śmierć, trzeci dzień to zmartwychwstanie. W tym pierwszym dniu mamy w kościele niezwykle ważne nabożeństwo. W Wielki Czwartek o 18.00 będzie Msza Wieczerzy Pańskiej. Chcemy, by to co się działo w Wieczerniku uobecniło się w naszym kościele. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament przenosimy do ciemnicy i jesteśmy z Jezusem, adorując Go, w czasie jego uwięzienia. W Wielki Piątek, o godz. 18.00, Liturgia Męki Pańskiej, której centrum jest krzyż i nasza tego krzyża adoracja. Jednak wcześniej o godz. 10.00 jeszcze nabożeństwo drogi krzyżowej, a o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Najlepszym świętowaniem Wielkiej Soboty jest… cisza. Pan Jezus jest w Grobie. Tego dnia przynosimy święconkę do kościoła, ale to nie jest najważniejsza sprawa. Pamiętajmy – przychodzimy, by modlić się przy Grobie. Trwać na adoracji, w ciszy opłakiwać śmierć Jezusa. Przy okazji – poświęcimy pokarmy. Kto myślowo odwraca sytuacje i przychodzi tylko z koszyczkiem i skoro już jest to się tam przeżegna przy okazji przed grobem albo tylko popatrzy jak jest ustrojony – to nie ma jeszcze pojęcia na czym polegają święta. Zaplanujmy na piątkowy wieczór i sobotę (czyli na drugi dzień Triduum) swoją adorację. Trzeci dzień Triduum zaczyna się w sobotni wieczór. Zaczyna się zmierzchem. Najważniejsze  nabożeństwo Triduum paschalnego i całego roku liturgicznego. Jest to nabożeństwo Wigilii Paschalnej. Wielkanoc – Wielka NOC. Wielka Noc musi się dziać w nocy. Jeśli zapalimy na początku ogień i poświęcimy go, to ten ogień musi zajaśnieć na tle zmierzchu, czy nocy.. . Jeśli wniesiemy zapalony paschał do kościoła to musi być to ciemny kościół. Mamy świętować noc, w której Chrystus Zmartwychwstał. To ma być najważniejsza noc w roku. Zapraszam na tę liturgię w sobotę wieczór, o godzinie 19.00, ale pamiętajmy, że będzie to już trzeci dzień Triduum, będzie to już niedziela. To będzie długa liturgia i piękna liturgia. Chciałbym by każdy z nas przyniósł do kościoła świecę – koniecznie. 

Gorący apel. Dobre przeżycie Triduum Paschalnego zakłada wcześniejsze zrobienie porządków. Porządki robimy wcześniej. Do czwartku wszystko powinno być wytrzepane, umyte, wyprane. W czwartek zaczyna się święto.

Dobre przeżycie Triduum Paschalnego to nasza obecność w kościele – w czwartek, w piątek, w sobotę na adoracji. Pascha to znaczy przejście. Właściwe nastawienie to pragnienie przejścia – ze śmierci do życia, z ciemności do światła, z grzechu do łaski. A wszystko to z Chrystusem, który cierpi, umiera i zmartwychwstaje.

Jeśli poważnie traktujemy naszą wiarę, to Wielkanoc musi być czymś więcej nić koszykiem ze święconką.