Witamy na stronie Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie

Jutro 39. rocznica wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dzień rocznicy (16 października) został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 27 lipca 2005 r. – Dniem Papieża Jana Pawła II.

Ks. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową 16 października 1978 roku około godziny 17.15 w siódmym głosowaniu. Przyjął imię Jan Paweł II. O godz. 18.45 ks. kard. Pericle Felici ogłosił wybór nowego papieża – HABEMUS PAPAM! Kiedy usłyszeliśmy Habemus Papam i wybór Jana Pawła II, nie tylko Polska, ale i cały świat zatrzymał się na chwilę. To był nowy oddech, powiew Ducha Świętego. 

Wybór ks. kard. Karola Wojtyły to nowa era i nowa epoka w dziejach Kościoła, ale również w dziejach świata. Jego pontyfikat dokonał ogromnego przełomu w myśleniu i w świadomości.  Papież pielgrzym: 104 pielgrzymki do całego świata. Papież, który poszedł do ludzi, zaczął się spotykać z ludźmi, również z tymi najbardziej chorymi i najsłabszymi. Pojechał do Afryki, do Indii, spotkał się z Matką Teresą z Kalkuty – nagle pokazał zupełnie nowe oblicze Kościoła. Kościoła, który jest z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są prześladowani, jednocześnie Kościoła, który rozwiązuje problemy, Kościoła, który ze swoją Ewangelią przychodzi po to, aby okazywać każdemu człowiekowi – wierzącemu i niewierzącemu, że jest największą wartością. Jan Paweł II dał światu  nowy oddech, który spowodował, że komunizm odszedł, że dokonało się bardzo wiele zmian we współczesnym świecie, że inaczej patrzymy, również na kapitalizm, szukamy tego kapitalizmu z ludzką twarzą.  

„Nie lękajcie się” – te słowa stały się, można powiedzieć, „szlagierem”, „przebojem” całego pontyfikatu Jana Pawła II . I dziś nic nie straciły na aktualności.

Close Open