1. Dziś trzecia niedziela Wielkanocy, Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Szczególnie w tym czasie wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza to zawarte w Ewangeliach. Może dla kogoś z nas to będzie skuteczna zachęta, by po księgę Pisma Świętego sięgać systematycznie, nawet codziennie. Tradycyjnie w naszej Bazylice w Tygodniu Biblijnym przed wieczorną mszą św., już od 17.30, będą czytane na głos księgi Pisma Świętego. Zapraszamy do wspólnego wsłuchiwania się w Boże Słowo, które Bóg kieruje do każdego z nas.

 

  1. Dzisiaj po mszach św. młodzież gromadząca się przy naszej parafii, przy wyjściu z Bazyliki zbiera ofiary na wyjazd na rekolekcje wakacyjne. Cieszy mnie, a także myślę wielu z Was, ich zaangażowanie w zespoły dziecięce i młodzieżowe, oazę, KSM, służbę ołtarza.. Ostatnio pięknie przedstawione przez nich Misterium Męki Pańskiej… Wasz dar serca przyczyni się do tego, że również młodzi z uboższych rodzin będą mogli pojechać w wakacje na rekolekcje. Bóg zapłać za Waszą dobroć, hojność i wyrozumiałość. Również dzisiaj o godz. 12.00 będzie u nas odprawiona msza św. z okazji obchodzonego Dnia Kresowego, w związku z przypadającymi w tym czasie rocznicami: wywózki na Sybir, katastrofy smoleńskiej, rocznicy śmierci św. Jana Pawła II.

 

  1. W jutrzejszy poniedziałek nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się relikwie Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez jego posługę na naszej polskiej ziemi. Św. Wojciech to też patron naszej diecezji, módlmy się więc za całą naszą wspólnotę na czele z naszymi Pasterzami, a szczególnie w intencji Ks. Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, w dniu Jego imienin.

 

  1. Jeszcze w tym tygodniu, we wtorek, 25 kwietnia, będziemy przeżywali święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw o Urodzaje. Będziemy się modlić o to, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba.

 

  1. W sobotę, 29 kwietnia, przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. W 1999 roku Święty Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

 

  1. Również w tę sobotę z inicjatywy Episkopatu Polski naszą modlitwą ogarniemy ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane, ponieważ tego dnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku. I jeszcze jedno ogłoszenie dotyczące soboty: 29 kwietnia, więc właśnie w sobotę, o godz. 12.00, na Błoniach, przy bazie kajaków w Augustowie odbędzie się piknik wojskowy z udziałem Pana Mariusza Błaszczaka, wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej. Wojsko proponuje wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będzie możliwość zapoznania się z nowoczesnym sprzętem wojskowym, będą czołgi, armatohałbice, rosomaki, ma być oczywiście  wojskowa grochówka. Mam zapewnienie od żołnierzy, że na piknik warto przyjść, więc i ja zachęcam.

 

  1. Przyszłą niedzielę – ostatnią niedzielę kwietnia będziemy przeżywali w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpocznie ona Tydzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele.