1. Dziś druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji, dni skupienia czy specjalnych nabożeństw pokutnych… Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 16.00 i 17.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, o 20.00 jest też nabożeństwo adoracji krzyża. W niedziele rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali po mszy św. o 10.30, i po mszy o 18.00 nabożeństwo z kazaniem pasyjnym i procesją. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. Nie lekceważmy i nie odrzucajmy możliwości pogłębienia wiary i prawdziwego nawrócenia, pogłębienia naszej komunii z Bogiem. Jak ogłaszaliśmy, dzisiaj w naszym mieście obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Msza św. w ich intencji u nas o godz. 10.30. Po godzinie 15.30 spotkanie dzieci z klas trzecich i ich rodziców przygotowujących się do I Komunii Świętej

 

  1. Dziś w Kościele powszechnym przeżywamy Niedzielę Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy głoszenie Ewangelii Chrystusowej na misjach i tych, którzy tę Dobrą Nowinę o zbawieniu niosą na krańce ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia dla odkupienia innych braci. Przy wyjściu z kościoła można złożyć ofiary na dzieło pomocy „Ad Gentes”.

 

  1. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, z ochoczym sercem podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory.

 

  1. W środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet! Choć to raczej świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach. Kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud oraz życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki. Podczas środowej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Mszy Świętych w szczególny sposób polecimy Bogu i Matce Najświętszej wszystkie niewiasty – te młodsze i starsze – z naszej wspólnoty parafialnej, które serdecznie zapraszam w tym dniu do naszego kościoła wraz z ich bliskimi.

 

  1. Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy w ubiegłą niedzielę złożyli swoją ofiarę na tacę, na potrzeby naszej parafii (ogrzewanie, rachunki, prowadzone prace). Udało się zebrać trochę ponad 10 tys. zł. To ok. 4 tys. więcej, niż zwykle. Z uczciwości, i dla zorientowania dodam, że za samo ogrzewanie zimą płacimy prawie 20 tys. zł miesięcznie. Łatwo można zauważyć, że tylko część parafian bierze odpowiedzialność za utrzymanie wspólnoty. Wielu nie składa żadnej ofiary, albo jest to datek na dzisiejsze czasy bardzo, bardzo skromny. Raz jeszcze dziękuje wszystkim, którzy przy różnych okazjach i okolicznościach składając swoje ofiary i dbają o naszą wspólnotę. Bóg zapłać.