1. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia takiej dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego Tygodnia, ale nawet na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza w naszej parafialnej wspólnocie. Nadchodzący Wielki Post może być tu również dobrą do tego okazją. Dziś po mszy św. o 15.30 spotkanie dzieci klas drugich i ich rodziców. Za tydzień po mszy św. o 15.30 spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

 

  1. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 6.00, 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

  1. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

 

  1. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

 

  1. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 16.00 i 17.30. Wzorem lat ubiegłych, również w każdy piątek o godz. 20.00 będzie nabożeństwo adoracji krzyża. W każdą niedzielę Wielkiego Postu Gorzkie Żale po mszy św. o godz. 10.30, i po mszy o 18.00 z kazaniem pasyjnym i procesją.

 

  1. W sobotę 25 lutego zapraszamy na kolejny wieczór uwielbienia po mszy św. wieczornej.

 

  1. Za tydzień taca na potrzeby naszej parafii. Przeznaczymy ją na opłacenie rachunków za ogrzewanie, i na dalsze prace renowacyjne w naszej Bazylice. Bóg zapłać.