1. Dziś ostatnia niedziela karnawału. Rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

 

  1. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. U nas obchody tego dnia będą miały miejsce za tydzień, w niedzielę, 6 marca; msza św. będzie o godz. 10.30, wcześniej złożenie kwiatów i krótka modlitwa przy „Domu Turka”. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

 

  1. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Obowiązuje ścisły post. Papież Franciszek wzywa nas, byśmy swój post i modlitwę tego dnia ofiarowali szczególnie w intencji pokoju na Ukrainie. Msze Święte o godz.: 6.00, 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu

 

  1. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie nabożeństw Drogi Krzyżowej o godz. 16.00 i 17.30. Wzorem lat ubiegłych, również w każdy piątek o godz. 20.00 nabożeństwo adoracji krzyża. W każdą niedzielę Wielkiego Postu - Gorzkie Żale po mszy św. o 10.30, i po mszy o 18.00 z kazaniem pasyjnym i procesją.

 

  1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Nasze modlitwy i nabożeństwa jak co miesiąc. W piątek przed południem księża odwiedzą chorych z Komunią św.

 

  1. Bóg zapłać za wszelkie ofiary przekazane w różny sposób na potrzeby i utrzymanie naszej parafii.

 

  1. Podczas spotkań kolędowych wielu rodziców w rozmowach dawało wyraz zatroskania, a nawet lęku o swoje dzieci w tych czasach. Wiele jest dzisiaj zagrożeń: zbyt częste i długie korzystanie ze smartfonów, zły wpływ internetu, gier komputerowych, naciski i hejtowanie przez kolegów postaw prawości życia, obowiązkowości w szkole, uczciwości, pobożności to tylko niektóre z problemów, jakie dziś są na porządku dziennym, a które niosą ze sobą bardzo złe skutki. Oprócz szczególnej mobilizacji rodziców w tych trudnych dla dobrego wychowania dzieci czasach, chcemy zachęcić również do modlitwy rodziców za swoje dzieci. Wszystkich rodziców, którzy są zatroskani i zainteresowani tym tematem zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę, które odbędzie się po wieczornej mszy św., i nabożeństwie Gorzkich Żali w Bazylice.