1. Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.

Ks. Biskup skierował do naszej parafii ks. Janusza Lisowskiego, neoprezbitera do pomocy duszpasterskiej. Jest z nami od wczoraj, i będzie przez najbliższy czas wakacyjny. Życzymy ks. Januszowi, by czuł się u nas dobrze, a Bóg niech błogosławi tę pracę, by przynosiła dobre owoce.

Dziś o 18.00 w naszej Bazylice uroczysta msza św. w int. Ofiar Obławy Augustowskiej i ich rodzin. Po mszy św. będzie odczytanie nazwisk Ofiar, a jeszcze potem koncert wiolonczelowy. Zapraszamy.

W czasie wakacji, w niedziele nie ma u nas mszy o 15.30, a jest dodatkowa o 20.30.

  1. W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.

  2. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach. Na zakończenie mszy św. w tym dniu będzie możliwość przyjęcia szkaplerza. Osoby, które zechcą przyjąć szkaplerz proszę by się duchowo do tego przygotowały przez zgłębienie swojej wiedzy na ten temat, modlitwę i sakrament pokuty.

  3. Serdecznie zapraszamy do udziału w rowerowej pielgrzymce kobiet z Augustowa do Rajgrodu tzw. „rowerynka”. Pielgrzymka odbędzie się 18 lipca, w sobotę. Zbiórka o 7.15 przy Bazylice, o 7.30 wyjazd. Po dotarciu do Rajgrodu udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Kobiet. Powrót ok. godz. 19.00. Zapraszamy nie tylko kobiety, ale również całe rodziny ze starszymi dziećmi.

  4. Trwają prace budowlane i renowacja głównego ołtarza w Bazylice. Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na potrzeby i utrzymanie naszej parafii.

  5. Mamy książkę o Bł. Mariannie Biernackiej, która w czasie wojny oddała życie za swoją synową. Cena 15 zł. Rozprowadzamy też książeczki o naszej Bazylice. Cena 5 zł. Zachęcamy do nabywania.