Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, bez wychodzenia z domu. Łączmy się modlitewnie z młodymi, prosimy za nimi, aby zawsze pragnęli bliskości z Chrystusem i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

  1. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnej rodzinnej modlitwy, lektury Pisma Świętego i zadumy.
  2. Mamy świadomość powagi obecnej sytuacji i potrzeby zastosowania się do zasad, ograniczeń i obostrzeń w naszym życiu, również życiu parafialnym. Nie mogliśmy przeprowadzić rekolekcji i wspólnie przygotowywać się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. To przygotowanie w tym roku jest indywidualne i w rodzinie. Będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, choć przypominam, że spowiedź wielkanocną można odbyć do 7 czerwca (Niedziela Trójcy Świętej). Szczególnie niech rozważą to osoby chore i starsze, najbardziej narażone w tym czasie na zarażenie się koronawirusem. Ze względu na ograniczenie do 5 osób mogących przebywać w kościele, spowiedź będzie w bocznych przedsionkach naszej bazyliki, a wierni będą mogli oczekiwać na placu przed kościołem, zachowując obowiązujące dziś zasady. W poniedziałek, wtorek i środę spowiedź będzie od 15.00 do 19.00. O 17.00 i 19.00 możliwość przyjęcia Komunii Świętej, diakon wyjdzie z Komunią przed kościół. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę spowiedź od 12.00 do 16.00. 
  3. W Triduum Paschalnym liturgie będą sprawowane o godz. 18.00, niestety, bez obecności wiernych. Bardzo zachęcamy do łączenia się z nami za pomocą przekazów internetowych. Przekaz będzie przez fb i you tube. Linki do połączenia można znaleźć na naszej stronie internetowej (augustowbazylika.pl). Okoliczności wymuszają na nas taką formę wspólnej modlitwy. To od nas zależy, jak przeżyjemy ten czas, czy zechcemy włączyć się i stworzyć jedną wspólnotę, modlącą się rodzinę parafialną. Bardzo serdecznie zapraszamy.
  4. Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy i wspomnienie ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Szczególnie w tym dniu proszę o modlitwę w intencji kapłanów.
  5. W Wielki Piątek wspominamy śmierć Pana Jezusa na krzyżu. O godz. 10.00 będzie nabożeństwo drogi krzyżowej transmitowane przez Internet. Nabożeństwo pasyjne z adoracją Krzyża będzie w kościele (18.00), ale zachęcamy, by również w domach, w rodzinach, podczas włączenia się we wspólną modlitwę oddać cześć krzyżowi. Już wcześniej należy przygotować krzyż.
  6. W Wielką Sobotę nie będzie wspólnotowego poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Został przygotowany Obrzęd poświęcenia posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, gdzie wierni, sami modlą się w rodzinach. Obrzęd znajduje się na stronie internetowej parafii, a także jest wyłożony na stoliku w naszej Bazylice.

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej (18.00) będzie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, przypominam, by wcześniej przygotować sobie świece.

  1. W tych dniach nasza świątynia jest otwarta, więc zachęcamy w miarę możliwości do adoracji Pana Jezusa.
  2. W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00 (transmitowana). Niestety nie będzie procesji, tylko kapłan udzieli błogosławieństwa parafii Najświętszym Sakramentem od drzwi kościoła.

Potem jeszcze msze św. o godz. 9.15, 10.30, 12.00 i 18.00.

W poniedziałek wielkanocny msze św. o godz. : 6.00, 8.00, 9.15, 10.30, 12.00 i 18.00.

  1. Serdeczne Bóg zapłać tym, którzy dostrzegając trudny od strony finansowej czas naszej parafii (w kolejną niedzielę nie są zbierane ofiary na utrzymanie) złożyli przelewem ofiarę na konto parafialne. Dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedzialność. Gdyby ktoś mógł i chciał przekazać ofiarę, numer rachunku jest na stronie internetowej parafii w zakładce KONTAKT. Z całego serca składam Bóg zapłać.
  2. Przypominam, że codziennie gromadzimy się na różańcu o godz. 20.30 (przekaz internetowy). Dzisiaj, tj. w niedzielę już od 20.15 Gorzkie Żale. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.