Witamy na stronie Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie

  1. Dziękujemy Bogu za rekolekcje i szczególny czas miłosierdzia. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Błogosławimy dziś palmy. Uroczysta procesja od groty Matki Bożej z palmami, poprzedzona poświęceniem palm o 11.50. Dziś po mszy o 18.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną.
  2. Wydawanie paczek na Święta potrzebującym jutro od 14.00. Dziękuję tym, którzy włączyli się przez dar serca.
  3. We wtorek i środę po wieczornych mszach dekorować będziemy nasz kościół. Trzeba przygotować ciemnicę i Grób Pański. Serdecznie zapraszamy do pomocy.
  4. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.
  5. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godz. 18.00. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji zwanego „ciemnicą”. Adoracja do 21.00. Wznowimy adorację w Wielki Piątek o godz. 8.00.
  6. W Wielki Piątek – w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu – o godz. 10.00 zapraszamy na drogę krzyżową, a o godz. 15.00 będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej z uczczeniem krzyża i Komunią św. Po jej zakończeniu, zgodnie ze staropolską tradycją, będziemy czuwać przy Grobie Pańskim. Odśpiewamy Gorzkie Żale. Będzie możliwość spowiedzi tzw. „noc konfesjonałów”. Przypominamy, że w Wielki Piątek wierni zobowiązani są do postu ścisłego.
  7. W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. Błogosławieństwo pokarmów od 8.00 do 16.00 co pół godziny.
  8. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 19.00 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Na liturgię przynosimy świece, można też naczynia na wodę święconą.
  9. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. W Święta msze św. wg porządku :

Niedziela : 6.00, 9.15, 10.30, 12.00, 18.00

Poniedziałek: 6.00, 8.00, 9.15, 10.30, 12.00, 18.00

  1. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

 

Close Open